Kocie oczka

Ubarwienie kocich oczu, ach, jakie to piękne, każdy z kotów wyróżnia się nie tylko maścią sierści, ale także oczkami. Człowiek także posiada różne kolory oczu, jednak koty nie mają dokładnie takich samych kolorów oczu co ludzie. U kotów przykładowo nie występuje piwny kolor oczu, ale za to występuje kolor złoty, którego u ludzi raczej nie spotkamy.

Jakie zatem kolory występują u kotów?

Barwy spotykane u kotów są jasno określone, oczywiście nie wliczając w to heterochromii. Są to między innymi niebieski, pomarańczowy, zielony, złoty i turkusowy. Od czego w takim razie może zależeć kolor oczu kota? Czy rasa ma wpływ na ten prosty czynnik jakim jest kolor oczu? Otóż tak, rasa często zawęźla kolor oczu jaki może występować u kota. Bywa także, że dany kolor oczu występuje jedynie u danej rasy, przez co staje się on rzadki wśród kotów.

Czy poza heterochromią istnieją także inne zjawiska wpływające na wyjątkowość oczu kota?

Tak, taki przypadek można zaobserwować u kotów albinosów, które to nie posiadają melaniny nie tylko w swojej sierści, ale także w tęczówkach oczu, przez co oczy te wyróżniają się spośród innych kotów. Oczy takie mogą wydawać się na czerwone bądź różowe, co nie jest jakąś częstą przypadłością u kota.

Wspominasz tak w tym poście o heterochromii, lecz wciąż nie wyjaśniłeś czym ona jest.

Jest to różnorodność oczu u kota, przykładowo, prawe oko może być niebieskie, a lewe zielone. Choroba ta należy do chorób rzadkich, lecz przez swoją wyjątkowość w wyglądzie jest często pożądana przez właścicieli, przez co ludzie często specjalnie krzyżują koty z tą oto chorobą, by uzyskać wyjątkowsze pupile. Na szczęście choroba ta poza wyglądem nie ma żadnych większych powikłań dla zwierzaka, przez co krzyżówki ich nie są, aż tak groźne dla ich zdrowia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s