Wąsiki

Kocie wąsiki to jedno z piękniejszych rzeczy w kocie. Są bardzo charakterystyczne. Ale co się skrywa za nimi oprócz estetyki?

Kocie wąsiki to tak naprawdę wibryssy. Są włosami zatokowymi, które są dłuższe i grubsze od pozostałych włosów. Są umiejscowione głównie na górnej wardze, ale nie tylko. Mogą wystąpić również nad oczami, na brodzie lub w okolicach kociego nadgarstka. Umiejscowienie nie ma jednak żadnego znaczenia, gdyż pełnią tę samą funkcję.

Głównie pełnią funkcję dotyku. Potrafią odczuć nawet najmniejszy podmuch powietrza. Potrafią nawet odczuć przemieszczenie się jakiegoś przedmiotu w ich otoczeniu. To naprawdę niesamowite. Pomaga im to niezwykle w poruszaniu się. Dzięki temu nie zależnie od pory dnia i światła potrafią ocenić swoje położenie. Przydają się przede wszystkim ślepym pupilom. Mimo iż nie widzą nie czują się aż tak poszkodowane, bo wibryssy im zdecydowanie w pełni pomagają w życiu.

Włoski zatokowe służą też kotom do oceniania czy zmieszczą się w daną szczelinę. Są najczęściej tej samej długości co szerokość kota. Nasze pupile na początku wkładają głowę, żeby ocenić, czy reszta ciała się zmieści. Niestety są tutaj pokrzywdzone koty z otyłością, ponieważ u nich to nie działa tak kolorowo.

Kocię wibryssy doprowadzają też często do bycia wybrednym w kwestii miseczek na jedzenie i wodę. Wąskie miski będą dla naszego pupila niekomfortowe i nie będzie im się wygodnie jadło. W efekcie czego nie będzie chciał korzystać z niej. Miej więc to na uwadze przy wyborze miseczek dla swojego pupila.

Kaiko prezentujący swoje wibryssy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s