Uzębienie kanapowego drapieżnika

Koty posiadają typowe zęby drapieżnika. Oczywiście drapieżnika mięsożercy – przecież nimi są. Zęby różnią się od siebie w różnych etapach życia kota. Maluszki posiadają mleczne zęby, które później wypadają, a na ich miejsce pojawiają się mocne kły. Kot może jednak je stracić, wszystkie lub pojedyncze, w wyniku choroby lub na starość.

Najważniejszą funkcją zębów jest udział w żywieniu. Kły mają długie i ostre, a ich głównym zadaniem jest przytrzymywanie zdobyczy i jej zabijanie. Zęby trzonowe i przedtrzonowe kota są bocznie spłaszczone i mają ostre krawędzie. U kotów najmniejszy udział w pobieraniu pokarmu mają siekacze. Są one małych rozmiarów. Bardziej przydają się na przykład przy czesaniu futerka.

Zęby kota są idealnie przystosowane do cięcia mięsa na mniejsze kawałki, które można połknąć. Koty nie przeżuwają pokarmu, jak krowy czy my. Ich zęby całkowicie się do tego nie nadają.

Kocie zęby przydają się nie tylko przy jedzeniu. Pomagają kotu w dbaniu o siebie i higienie. Łapią nimi pchły, przeczesują futro oraz ostrzą nimi pazurki w tylnych łapach.
Kocia matka przegryza pępowiny swemu potomstwu oraz przenosi je w zębach z miejsca na miejsce. Kocury, podczas kopulacji, trzymają za skórę na karku swe partnerki.

Koty również za pomocą swoich zębów potrafią się bronić. Przed drapieżnikiem, czy człowiekiem. Gryzą oraz wbijają kły i pazury. Jednak czasem, by nie atakować wroga i uniknąć bójki, koty straszą swoimi zębami i grożą przeciwnikowi, szczerząc zęby.

Simba dumnie prezentujący swoje ząbki.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s