Do czego służy ogon?

Aj te cudowne kocie ogony. Długie i puchate. Zdecydowanie jeden z najcudowniejszych atutów kotów. Ale jakie funkcje się skrywa tak naprawdę za nimi?

Najważniejszym zadaniem jakie pełni ogon jest równowaga. Koty uwielbiają sytuacje, w których muszą balansować. Człowiek wykorzystuje do tego najczęściej ręce. Kot w tym celu posługuje się właśnie ogonem. Ale co w takim razie z kotami bez ogonów? Na pewno nie raz spotkaliście się z takimi czy na zdjęciu czy na żywo. Czy one mają problemy z równowagą? Nie! Mimo iż ogon pomaga w łapaniu równowagi to nie jest główną częścią ciała za to odpowiedzialną. Mimo wszystko posiadanie go ułatwia im życie.

Pomaga on naszym pupilom nie tylko na wysokościach. Jest bardzo ważny w polowaniu. Przydaje się oczywiście podczas polowań na wysokości, ale również podczas biegu i skoku. Podczas skoku w na ofiarę pomaga im utrzymać równowagę w locie i precyzyjne wycelowanie w ofiarę. Podczas biegu natomiast pomaga im wyrabiać podczas ostrych zakrętów kiedy przyjmują wysoką prędkość.

Koci ogon przyjmuje również funkcje komunikacyjną. Dzięki niemu koty porozumiewają się między sobą. Pokazują też nam swoje nastawienie i uczucia. Nie jest on jedynym przekaźnikiem emocji kota, jednak jest jednym z głównych i najłatwiejszych do odczytania w kwestii mowy ciała.

Simba prezentując swój puchaty ogon

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s