Mokry czy suchy?

Wielu z nas pewnie nie raz zastanawiało się jaki tak naprawdę jest nos kota. Jedni twierdzą, że mokry, inni że suchy, a jeszcze inni uważają, że 50/50. Ale jak jest naprawdę?

Zdrowy kot powinien mieć lekko wilgotny i chłodny nos. Ale to, że kot ma suchy nos w danym momencie nie jest niczym złym. Niepokoić powinniśmy się dopiero w momencie kiedy jest to jeden z wielu objawów. Przyczyną suchego nosa jest najczęściej wzrost temperatury naszego pupila. Pamiętaj jednak, że wzrost temperatury nie oznacza gorączki. Koty kochają wygrzewać się na słońcu i to jest częsty powód podwyższonej temperatury.

Zaniepokojenie powinno się pojawić dopiero w momencie kiedy towarzyszą temu różne inne objawy. Mogą towarzyszyć mu różne otarcia i pęknięcia w okolicy nosa. Oczywiście pojawić się też mogą pospolite objawy jak brak apetytu, wymioty, biegunka, osowiałość czy utrata na wadze. W takim przypadku należy udać się do weterynarza od razu po zaobserwowaniu zmian w stanie naszego zwierzęcia. Mogą one oznaczać jakieś choroby skóry, ale nie koniecznie. Nie panikuj jeśli jest tylko suchy nosek, ale i pamiętaj, żeby nie bagatelizować tego w przypadku połączenia z innymi objawami. Nie baw się w specjalistę i pędź do weta!

Zbyt mokry nos może też oznaczać jakieś problemy. Często towarzyszą mu kichanie, katar, kaszel, łzawienie i problemy z oddychaniem. W większości przypadków oznacza to chorobę wirusową lub bakteryjną górnych dróg oddechowych. Jest to bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia naszego pupila, ale i nawet życia! Może to też oznaczać nawet koci katar, który jest strasznie niebezpieczny i nieleczony może doprowadzić nawet do utraty wzroku! Więcej możesz o nim poczytać na naszym blogu. Pamiętaj i kieruj się prostą zasadą w przypadku różnych objawów NIE BAGATELIZUJ TYLKO PĘDŹ DO WETA! Nie ma co panikować i przesadzać, ale po to jest weterynarz, żeby kontrolować i pomagać zanim będzie za późno.

Giguś ze swoim pięknym, zdrowym noskiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s