Kot „leworęczny”

Człowiek dzieli się na tych leworęcznych i praworęcznych. Wiesz, że u kotów wygląda to podobnie? Chociaż w tym przypadku pasuje bardziej określenie lewołapkowy i prawołapkowy.

Stosunkowo niedawno naukowcy udowodnili, że koty potrafią mieć swoje preferencje co do korzystania z łapek. Jedne z nich preferują prawe, drugie lewe. No ale na czym u nich to polega? Kot zależy od preferencji ma daną łapkę dominującą. Preferencje te bardzo łatwo zaobserwować. Nasze pupile ujawniają je podczas takich czynności jak schodzenie po schodach, chwytanie jedzenia, pokonywanie przeszkód. Na pewno wielu z was nie pomyślało nawet o tym, że wasz kot może być prawołapkowy lub lewołapkowy, a co dopiero zaobserwowało tą preferencje. Można ją natomiast bardzo łatwo zaobserwować. Jak już było powiedziane, koty bardzo często ukazują to jaka łapka jest dominująca. Żeby z ciekawości dowiedzieć się o tym jak jest w przypadku swojego pupila trzeba go po prostu obserwować. Dominująca łapka to ta, którą pierwszą wystawia schodząc po schodach; pierwsza, którą wyciąga po jedzenie; pierwsza, którą wystawia podczas skoku itd. Podobnie jak ludzie robi to instynktownie.

Jak u człowieka ok 90% ludzi jest praworęczna, tak u kota wygląda to inaczej. Duże znaczenie ma tu płeć zwierzęcia. Prawie wszystkie przebadane kocury były lewołapkowe, a kotki prawołapkowe. Przyczyna takiego wpływu płci na dominującą łapkę jest nadal badana. Dużo naukowców uważa, że wpływ na to mogą mieć hormony lub różnice w kwestii neuronów.

Śliczne łapki Gigusia z dominującą lewą

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s