Kocia zazdrość

Chyba każdy kiedyś w życiu doświadczył, albo doświadczy uczucia zazdrości z naszej lub czyjejś strony. Jest to niezbyt przyjemne uczucie. Ale czy wiesz, że koty również je odczuwają?

Kot ma również swoje sposoby na okazywanie swojej zazdrości. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że ta nagła zmiana jest spowodowana tym uczuciem. Najczęściej swoją zazdrość nasze pupile okazują w sposób:

• Przygnębienie – kot przestaje reagować na to co mówimy, nie jest zainteresowany zabawami i pieszczochami jak kiedyś, zachowuje się jakby był kotem porzuconym bez szczęścia w życiu. UWAGA! Taki stan może być dla niego niebezpieczny i warto wybrać się z tym do specjalisty

• Agresja – kot może nieświadomie zaatakować właściciela, żeby zwrócić na siebie jego uwagę, albo instynktownie zaatakować „rywala”, o którego jest zazdrosny.

• Chowanie się – kot nie ma ochoty nas widzieć i chowa się samotnie w zakamarkach w domu. Jest to często próba zwrócenia na siebie uwagi.

Zazdrość pojawia się najczęściej kiedy w domu pojawia się nowy zwierzak, dziecko lub domownik. Często kiedy wejdzie się w nowy związek i partner się wprowadzi lub będzie często przebywać w naszym mieszkaniu może to wywołać zazdrość kota poprzez poczucie się gorszym i mniej ważnym niż nasz partner. Tak samo w przypadku dziecka. Kot nie raz jest swojego rodzaju naszym takim „dzieckiem”. Kiedy pojawia się prawdziwe ludzkie dziecko w naszym życiu kot może poczuć utratę swojego stanowiska.

Jak uniknąć zazdrości? Przede wszystkim pamiętaj, żeby pokazywać kotu, że nowy członek rodziny nie oznacza jego utraty stanowiska w domu. Uważaj, żeby nie przestawać poświęcać mu uwagi na rzecz partnera lub dziecka. W przypadku nowego zwierzęcego członka rodziny, pamiętaj żeby nie faworyzować żadnego. Jeśli kupujesz dla nowego pupila zabawki pamiętaj aby kupić też jakieś i jemu. Pokażesz tak mu, że traktujesz je na równi. W przypadku nagłych zakup cudownych rzeczy dla jednego kota, drugi może poczuć się gorszy i zazdrosny. NIGDY NIE BAGATELIZUJ ZAZDROŚCI!!!

Giguś, który jest strasznym zazdrośnikiem

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s