W filmach, bajkach, czy internecie stereotypowo koty nie lubią psów i odwrotnie. Czy na prawdę tak jest? Nie zawsze.
Kot i pies albo się polubią i dogadają, albo nie. Istnieją przysłowia, właśnie o relacjach psów i kotów, których jest mnóstwo. Na przykład: być jak pies z kotem, drzeć koty.
Co wpływa na to, że ich relacje nie są za dobre?
Nieporozumienia pomiędzy psem a kotem wynikają w większym stopniu z nieznajomości mowy ciała, która jest różna dla każdego gatunku. Nie jest to wrodzona nienawiść, tylko nieporozumienia. Kot źle interpretuje zachowania psa, a pies źle interpretuje zachowania kota.
Każda osoba, która posiada oba te futrzaki, pewnie chciałaby, żeby żyły one ze sobą w zgodzie. Jeśli twoje zwierzaki nie przepadają za sobą, to nic straconego. Można to zmienić. Potrzebna jest cierpliwość i czas.
Ewolucja nie zapewniła żadnemu z tych gatunków zdolności do komunikowania się ze sobą. Dlatego można powiedzieć, że walka pomiędzy nimi jest mniej lub bardziej nieunikniona.
Nawet ich style walki są inne. Pies szczeka, a kot w tej kwestii wykazuje się większymi umiejętnościami wokalnymi. Co ciekawe – oboje – psy, jak i koty warcząc ostrzegają rywala.
Tak naprawdę nigdy nie można przewidzieć, czy kot i pies będą żyć w zgodzie. Jednak można nad tym pracować. To właśnie od nas, właścicieli, zależy, jak będą wyglądać ich relacje. Ważne jest także indywidualne podejście, które uwzględni charakter zwierząt.
Zatem kot z psem, chodź nie zawsze jest to łatwe, mogą tworzyć fantastyczny duet.
