Heterochromia

Różne kolory oczu u kota to rzadkość. Jednym się to podoba i uważają to za atut pupila, a inni preferują jednak oczy w tym samym kolorze. Dzisiaj zagłębimy się trochę w ten temat.

Zjawisko różnych kolorów oczu jest spotykana u ludzi, ale i również u kotów. Nazywa się to heterochromia. Dzieli się ona na dwa rodzaje:

• heterochromia iridis – kiedy różnobarwność występuje w jednym oku (może występować oczywiście w obu)

• heterochromia iridum – kiedy oboje oczu jest w innym kolorze

Jest to zaburzenie, które nie przenosi się na potomstwo. Kot z nią potrafi mieć potomstwo o normalnych oczach. Ciekawostką jest fakt, iż dotyka to najczęściej koty o umaszczeniu białym lub z przewagą bieli. Oczywiście to, że dotyka to w większym stopniu koty o danym umaszczeniu nie oznacza, że u pozostałych nie występuje. Mówi się że heterochromia dotyka ok 1% kotów.

Mimo iż heterochromia sama w sobie jest zaburzeniem to nie wpływa na zdrowie kota negatywnie. To że kot posiada ją nie oznacza, że jest chory na coś innego. Jest to tak naprawdę kwestią estetyczną. Każdy ma swoje preferencje. Istnieją na świecie fani, którzy za kota o ładnym umaszczeniu i heterochromii iridum potrafią zapłacić dużo pieniędzy. No jest to naprawdę rzadki przypadek i taki pupil na pewno będzie wyjątkowy. Niestety bywa i tak, że koty, które posiadają heterochromie są odrzucane, przez wielu ze względów estetycznych. Jak to mówią każdy ma swoje gusta, ale pamiętać trzeba, że takie koty są na równi z kotami o normalnych barwach oczu

Kicia pięknie prezentując swoją heterochromię
Lila, której heterochromia jest niesamowita

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s