Jak nauczyć kota dawać łapę?

Sztuczki, sztuczki, sztuczki. Ciągle chcemy, by nasze koty były nam posłuszne. Na to jednak trzeba sobie lekko zapracować. Najważniejsze to wiele cierpliwości i wytrwałość w dążeniu do celu, ale dobrze wiem, że nie jesteście tu, by czytać jakieś tam słowa bez sensu. Interesuje Was jedno, jak nauczyć tego niewychowanego kitka zwykłego podania łapy?

Sprawa jest dość skomplikowana, bo jeżeli nie nauczyliście kota wcześniejszej sztuczki, którą podałem na blogu, czyli siadania, to kot może być niezbyt skory, do nauki podawania łapki. Także wpierw polecam zerknąć na wpis o siadaniu. Jeżeli Wasz kot siada już na komendę, to możecie przejść do sztuczki związanej z podawaniem łapy.

Jak to zrobić?

Nic skomplikowanego. Na początek musicie mieć obydwie ręce wolne. W jednej z nich trzymacie smakołyk, druga natomiast posłuży nam do nauki kota. Najpierw musicie ciągle powtarzać do Waszego pupilka prostą i krótką komendę, sam stosuję komendę „łapa” i wyciągacie rękę do Waszego kota. Jeżeli widzicie, że nie reaguje (a tego się raczej spodziewamy na początku) to sami chwytacie łapę kota i witacie się z nim lekko wstrząsając jego łapką. Następnie dajecie mu nagrodę. Tę sekwencję powtarzacie wielokrotnie, aż kot skojarzy ze sobą te proste boźdźce i będzie sam dawał Wam łapę byleby przyspieszyć otrzymanie nagrody. Ważnym jest, by kot podczas wykonywania tej sztuczki siedział, gdyż bez tego nie będzie tak skory do wykonania sztuczki. Dlatego ważnym jest, by łapa była sztuczką wykonaną po nauce siadania, a nie przed.

Sama nauka może trwać różny okres czasu. W przypadku mojego młodszego kota było to 15 minut, lecz z rocznym kotem walczyłem przez dobry tydzień błagając go o wykonanie tej sztuczki. Także cierpliwości i powodzonka życzę 😸

Tamagotchi podająca łapkę
Nasz dzisiejszy cel nauki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s