Jak koty radzą sobie z upałami?

Wiosna, niedługo Lato. Temperatury rosną, a słońce przygrzewa. Nasze koty, choć lubią ciepło, wyraźnie odczuwają zmęczenie wysokimi temperaturami. Szukają chłodnych miejsc, gdzie leżą całe dnie. Jak koty radzą sobie z nadmierną temperaturą ciała?

Czy koty się pocą tak jak ludzie?
I tak, i nie. Koty potrafią schładzać swój organizm, mimo że nie zobaczymy na nich potu. Koty są prawie całkowicie pozbawione gruczołów potowych. Ich szczątkowa ilość jest obecna prawie wyłącznie na poduszkach łap i w niewielkiej ilości w okolicach podbródka. Gruczoły potowe znajdujące się na poduszkach łapek są aktywne także w sytuacji, gdy kot się stresuje, nie tylko, gdy potrzebna jest regulacja temperatury ciała.

Więc kot się poci,ale ilość potu jest zdecydowanie zbyt mała, aby skutecznie schładzać jego ciało. Dlatego koty mają inny sposób na zbyt wysoką temperaturą ciała. Używają swojej śliny. Gdy jest za gorąco, to nie tylko leżą w chłodnym miejscu, ale też wylizują swoje ciało. Ślina, która paruje odbiera im nadmiar ciepła.

Nasze kitki wyłapują wszelkie promienie słońca. Co prawda koty mają większą tolerancję na wysoką temperaturę niż ludzie, jednak ma to swoje granice. Skutkiem przegrzania organizmu może być udar cieplny. Dlatego w upały należy zadbać szczególnie o koty z długim futrem, osobniki starsze i chore, na kotki w ciąży oraz te puszyste z większą obszernością ciała.

Kitku leżący na zimnych kafelkach w chłodnym miejscu

Jedna myśl na temat “Jak koty radzą sobie z upałami?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s