Szylkret i tricolor

Umaszczenie kota to jego wielki atut. Dla wielu ludzi kolor futerka ich pupili ma duże znaczenie. Dla niektórych innych nie ma wcale. Jednych z popularnych umaszczeń jest szylkret i tricolor. Ale na czym polegają i czym się różnią?

Oba te pojęcia łączy fakt, że są typowym umaszczeniem, które nie jest wyznacznikiem rasy. Mogą je posiadać i typowe dachowce i rasowe koty. Cechuje je wielobarwność kota.

Szylkrety charakteryzują się posiadaniem czarnych i rudych plam. Rudość ta może przyjmować różne odcienie np. kremu, brązu lub bursztynu. Wzory mogą być w formie wielkich plam, ale również cętek. Ciekawostką jest to, że w przypadku szylkretów nie spotkasz dwóch takich samych, ponieważ ich umaszczenie zawsze się różni. Szylkrety mogą posiadać również dodatkowy biały kolor w swoim umaszczeniu. Nazywamy je wtedy tricolor.

Ciekawostką jest to, że kolor naszego pupila czasami ma powiązanie z płodnością i płcią. Zdecydowanie większość szylkretów i tricolor są kotkami Tylko ok 1 na 3 000 to kocur. Zazwyczaj są one natomiast niepłodne. Tylko 1 na 10 000 kocurów tricolor jest płodny.

Mówi się że koty te mają swój specyficzny charakter. Mają zazwyczaj bardziej wyrazistą osobowość, która jest przyczyną ich zaborczości i zadziorności. Wiele z nich woli być jedynakiem, albo ich kocie rodzeństwo ma ciężko w życiu, bo zawsze musi być coś w ich myśli. Trzeba pamiętać, że to są tylko takie przypuszczenia ludzkie, które nie sprawdzają się u wszystkich kotów, ponieważ nie jeden tricolor jest cudownym, posłusznym miziakiem, który z chęcią bawi się z innymi kotami.

Prześliczny tricolor Kokosz dumnie siedzący na fotelu

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s