Łaciate kitki

Dziś mała porcja biologii, dokładniej genetyki i dziedziczenia łatek.
O kocim wyglądzie decydują geny z łańcucha DNA. Mają one duży wpływ nawet na zachowanie kotów. Genów tych jest ogromna liczba. Samych genów odpowiedzialnych za kocie umaszczenie jest co najmniej 24. Geny mogą ze sobą współpracować lub rywalizować.

Jak tworzą się łaty na kocim futerku? U ssaków łaty to często występujące umaszczenie futerka, zdarza się jednak rzadziej niż różnego rodzaju prążki. Do powstania łat konieczne są kolory. Aby kot w ogóle posiadał jakikolwiek kolor (inny niż biały), konieczna jest obecność w sierści melaniny, czyli barwnika. Geny determinujące barwę kociego futerka wpływają na proces wytwarzania melaniny: czy w ogóle jest wytwarzana (gen C), czy komórki produkujące barwnik prawidłowo migrują do skóry podczas rozwoju kociego zarodka (gen W).

Gen łaciatości – gen S, również wpływa na migrację melanocytów w trakcie rozwoju zarodkowego, określa w jakich obszarach skóry kota melanina się znajdzie. Jeśli jest ich mniej, futro może się wybarwić jedynie na niektórych obszarach, co w efekcie powoduje powstanie białych plam. Obecność dominującego allelu S wpływa na wystąpienie łat na futrze. Gen S jest przykładem genu o niepełnej dominacji.

Ss
SSSSs
sSsss
S – występowanie białych plam, s – niewystępowanie białych plam

Z utworzonej przeze mnie prostej krzyżówki genetycznej można wywnioskować że:
Homozygota SS ma białe plamy, zaś homozygota ss jest całkowicie białych łat pozbawiona. Heterozygota Ss również ma białe łatki, lecz zdecydowanie mniej niż homozygota SS.

Kaśka i jej łaciate futerko

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s