Koty zawsze spadają na cztery łapy

Nie raz pewnie słyszałeś lub sam użyłeś stwierdzenia, że koty zawsze spadają na cztery łapy. Zmysł równowagi jest tym, co charakteryzuje koty. Ich zwinności i lekkości mógłby pozazdrościć i uczyć się od nich niejeden akrobata. Koty bez problemu utrzymują równowagę na krawędziach, na przykład na drzwiach czy prysznicu.

Koty mają tak elastyczny kręgosłup, że potrafią zwinąć się w kłębek. Niektórzy twierdzą też, że ta elastyczność spowodowana jest brakiem obojczyków. Kocie kości obojczykowe nie są po prostu zrośnięte z obręczą barkową, a co więcej, są głęboko ukryte w mięśniach.
Jeśli koty spadają, a ich tylna część ciała jest skierowana ku dołowi, instynktownie przekręcają się w powietrzu dookoła. Wówczas to przednie łapki najpierw stykają się z ziemią.
Ważną funkcję pełni również ogon. Podczas akrobacji czy chodzenia po cienkich krawędziach ruchy ogona pomagają utrzymać równowagę i wyważyć środek ciężkości ciała.

Z badań wynika, że koty, spadając z większych wysokości mają lepsze lądowania, niż gdy spadają z mniejszych. Większa wysokości daje im więcej czasu. Wtedy mogą się wyprostować, odpowiednio wygiąć tułów, wyciągnąć łapki i rozłożyć je.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s