Koci katar

Dzisiejszy temat jest bardzo ciężki i smutny. Niestety koty tak jak my potrafią mieć ciężkie choroby. Jest to bardzo nieprzyjemne dla wielu z nas, aczkolwiek warto o tym wiedzieć.

Koci katar to jedna z najpopularniejszych kocich chorób, która może nieść za sobą straszne skutki. Zarazić mogą się nią zdrowe koty od innych kotów, które są chore lub przez otoczenie, w którym przebywał chory osobnik i zostawił w nim po sobie wirusa. Niestety koty te psikają przez co jak możecie się domyślić wirusów jest pełno w miejscach, gdzie przebywają. Za tą chorobę są odpowiedzialne dwa wirusy:

-FHV-1

-FCV-1

Objawy różnią się od siebie w zależności jaki wirus wywołał koci katar. W przypadku FHV-1 to zazwyczaj stany zapalne górnych dróg oddechowych. W przypadku FCV-1 pojawiają się dodatkowo owrzodzenia w jamie ustnej, co w efekcie doprowadza do braku chęci na jedzenie. Jest to bardzo uciążliwe, ponieważ brak pożywienia dodatkowo utrudnia kotu walkę z chorobą. Pojawiają się również objawy, które przy obu wirusach są takie same. Są nimi:

-kichanie

-wypływ z nosa

-ślinienie się pianą

-zapalenie rogówek

-łzawienie oczu

Są to objawy bardzo niebezpieczne dla zdrowia kota, ponieważ w przypadku późnej reakcji kot na skutek ich może stracić wzrok. Nieleczony może również doprowadzić do wielu innych powikłań.

Często się zdarza, że ludzie odbierają go jako nic wielkiego i drobne przeziębienie swojego pupila, przez co próbuje go wyleczyć domowymi sposobami. Niestety nie ma na to żadnych domowych sposobów, które mogłyby chociaż poprawić trochę stan zdrowia zwierzaka. Jedyne co osiągniemy takim „leczeniem” to tylko pogorszenie stanu kota, a nawet doprowadzenie go do stanu krytycznego, a w efekcie śmierci. Jeśli zauważyłeś jakieś z powyższych objawów nie baw się w specjalistę, ani nie bagatelizuj problemu. Wybierz się od razu do weta! On oceni stan kotka i zrobi wszystkie badania by potwierdzić lub zaprzeczyć wystąpienie kociego kataru.

W tym temacie jest bardzo ważne dbanie o profilaktykę swojego kociego przyjaciela. Przede wszystkim powinniśmy szczepić go przeciwko kociemu katarowi. Daje to zabezpieczenie przed chorobą, albo w przypadku zachorowania doprowadza do łagodnego przebiegu, a co za tym idzie łatwemu leczeniu. W przypadku kiedy idziesz ulicą i pogłaskasz nieznajomego kota przed jakimkolwiek zbliżeniu się do swojego umyj dokładnie ręce. Nigdy nie masz pewności czy tamten kot nie był nosicielem. Dla człowieka ten wirus nie jest szkodliwy, ale za pomocą niego może przenieść się z kota na kota.

Sam koci katar nie jest szkodliwy dla innych zwierząt. Niestety jeśli choroba jest silna lub została leczona późno dochodzi często do infekcji bakteryjnych, a te już mogą być niebezpieczne dla innych zwierząt w domu. Trzeba pamiętać, że koty z kocim katarem pod żądny pozorem nie mogą przebywać ze zdrowymi kotami.

Giguś podążający do weterynarza na swoje pierwsze szczepienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s