Świat oczami kota

Jak to cudownie jest móc oglądać nasze cudowne pupile. Ale zastanawialiście się jak one nas widzą? W jakich barwach widzą świat?

Można się spotkać czasami z opinią, że koty nie widzą w kolorach. Do niedawna wiele osób twierdziło, że koty widzą świat w bieli, czerni i szarości. Jest to mimo wszystko nieprawda. Koty tak jak my widzą barwy, aczkolwiek odróżniają ich znaczenie mniej. Widzą jednak dichromatycznie co spowodowane jest faktem, iż posiadają dwa rodzaje czopków, a nie jak człowiek trzy. No dobra ale co to ten cały dichromatyzm. W wielkim skrócie jest to po prostu zaburzenie, które powoduje nierozpoznanie danych barw. W przypadku kotów ich świat jest w kolorach niebiesko-fioletowych i zielono-żółtych. Koty mimo wszystko nie narzekają na to. W końcu doskonałe widzenie kolorów nie jest im w życiu potrzebne. Dzięki temu mają doskonały wzrok w nocy. Jak to mówią coś za coś.

Wiemy już jakie kolory odróżniają koty, ale w takim razie jaki jest im obcy? Jest to czerwony. Koty wszystko co w odcieniach czerwieni widzą w żółtych barwach. Mimo iż widzimy w tym przypadku więcej kolorów to koty widzą „kolory” niewidzialne dla naszego oka. Potrafią zobaczyć nawet pasmo ultrafioletu.

No dobra, ale co z tym widzeniem w nocy? Otóż dzięki większej liczbie pręcików na siatkówce koty posiadają zdolność widzenia w ciemności. Kocie oko dodatkowo posiada błonę odblaskową. To dzięki niej możemy zaobserwować w nocy świecące oczy naszego pupila. Działa ona jak lusterko. Odbija padające na nią światło przez co umożliwia maksymalnie wykorzystanie nawet najmniejszego światła. Wpadający promień światła jest przez nich wykorzystywany dwukrotnie. Dzięki temu widzą znacznie lepiej niż my w ciemności. Jednak mimo wszystko koty w 100% ciemności nie widzą. Potrzebują chociaż odrobiny światła np z księżyca.

Również i w kwestii pola widzenia bardzo się różnimy. Nasz wzrok działa na zasadzie to co blisko widzimy doskonale, a czym dalej tym słabiej. U kotów tak to nie działa. To co znajduje się im przy pyszczku widzą w kiepskiej ostrości, a jeśli dana rzecz się nie porusza to mogą jej nawet nie zauważyć. Mówi się że najlepszą widoczność kot osiąga będąc między 2 a 6 metrów od obiektu, na który patrzy. Za to wygrywają z nami w polu widzenia. Ich pole widzenia osiąga 200°, gdzie u człowieka jest to 180°. Ta cecha umożliwiała im zachowywać bezpieczeństwo podczas polowań. Atakując ofiarę mogły mieć wgląd czy za nimi nie zbiera się do ataku na nie ktoś. Dzięki temu reagują bardzo szybko i spranie w momencie zbliżania się czegoś przekątnej z tyłu

Giguś patrzący na świat swoimi pięknymi oczkami

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s