Niebezpieczne boom

Zapewne nie jeden z was posiada balkony. Oj nie ma niczego lepszego chyba jak poranna kawa latem na balkonie przy pięknym słoneczku. Nasze koty na pewno też nie raz z tego korzystają. Ale czy jest to w pełni bezpiecznie?

Niestety wielu ludzi żyje jeszcze w przekonaniu, że koty zawsze spadają na cztery łapy. No bo przecież kot to jest kot! Musi się wszędzie wspinać, zeskakiwać z dużych wysokości itd. jak to na kota przystało. Niestety takie poglądy nadal istnieją i są bardzo szkodliwe. Takie myślenie doprowadziło już nie jednego kota do utraty zdrowia, a nawet życia. Przygotowując się na kociego nowego członka rodziny musimy dostosować również dom pod jego bezpieczeństwo. Najczęściej pomijaną kwestią w tym temacie jest właśnie balkon i okna.

Kto nie kocha otworzyć okna na oścież jak jest ładna pogoda niech pierwszy rzuci kamień. Ale czy myślicie o swoim pupilu otwierając je? Niestety ile razy się słyszy o tym, że gdzieś dziecko wypadło. Niestety kot nie lepszy. W tej kwestii musimy traktować naszego pupila jak własne dziecko. Dużo osób żyje w przekonaniu, że jeśli ich kot leży dniami na parapecie i nie jest chętny do wyjścia poza teren domu to nie ma szans, żeby wyskoczył przez okno, a co dopiero przez okno z wysokiego piętra. No przecież koty też myślą i jak głupie nie będą wyskakiwać z 5 piętra prawda? Owszem koty to naprawdę inteligentne stworzenia, aczkolwiek kiedy przychodzi instynkt ma się to ni jak do ich działań. Bardzo częstą przyczyną takiej tragedii jest jakiś ptaszek lub owad. W momencie kiedy kot zauważy potencjalną ofiarę odpalają mu się instynkty, przez które często zapomina, że znajduje się właśnie na dużej wysokości i skacząc na ofiarę wypada przez okno. Żeby takie okno zabezpieczyć nie potrzebujecie wydawać kupy pieniędzy. Jeśli nie chcecie inwestować w jakieś super siatki specjalnie pod bezpieczeństwo zwierząt, możecie nawet zastosować zwykłą moskitierę. Nie jest ona niestety w pełni wystarczalna i sprawdza się raczej na małe kocięta przez jakiś krótki czas, aczkolwiek mając do wyboru ją, albo puste okno to zdecydowanie lepszy rydz niż nic jak to mówią. Mimo wszystko jednak lepiej wybrać w domu konkretne okna, które otwieramy i kupić siatkę przystosowaną do kotów. Nie jest to naprawdę droga sprawa. Kwestia kilkudziesięciu złotych, które mają się ni jak do pieniędzy jakie później możecie wydawać na leczenie kota, któremu nie zapewniliście 100% ochrony. W przypadku kiedy uchylacie okno pamiętajcie dodatkowo, żeby być w tym pokoju najlepiej, albo po prostu zamknąć drzwi uniemożliwiając zwierzęciu dostanie się do tego pomieszczenia. Niestety wiele kotów kocha zasadę im ciaśniej tym lepiej. Tym sposobem nasz koci przyjaciel może przypadkiem zaklinować się i zrobić sobie krzywdę, która może doprowadzić nawet do kalectwa.

Pewnie nie jeden raz widzieliście czy to na żywo czy na zdjęciach kotka ładnie siedzącego na balkonie. Najczęstsze tłumaczenie to „Ale ja jestem obok, więc nic mu się nie stanie. W razie czego go przecież złapie”. Serio wierzycie, że istnieje człowiek, który refleksem za każdym razem będzie wyprzedzać kota? Sami nie raz pewnie doświadczyliście jak kota nie mogliście złapać. Raz się może udać, ale za drugim razem może być szybka jazda z płaczem do weterynarza. I po co tak ryzykować? Nie lepiej pokazać pupilowi swoją miłość w postaci kupna siatki ochronnej. Samodzielne przygotowanie takiego balkonu to kwestia nawet ok 30zł. Oczywiście jeśli chcecie zadbać bardziej o design waszego balkonu wyniesie was to więcej. Aczkolwiek nadal jak w przypadku okien są to grosze mając na uwadze, że wasz kot może w domu być w 100% bezpieczny. Jeśli nie lubicie samodzielnych prac to zawsze możecie zainwestować w firmę, która zajmuje się przygotowywaniem balkonu pod zwierzę. Niestety w przypadku balkonów może być tak samo jak w przypadku okien. Instynkty to niestety coś co jest ponad kotami i musimy to zrozumieć. Kot przez to może nie tylko zrobić sobie krzywdę, ale i stracić orientacje w terenie przez co się po prostu zgubić. Dlatego jeśli decydujecie się na siedzenie z kotem na balkonie miejcie na uwadze jego zdrowie, albo po prostu uczyńcie go strefą, gdzie kot nie ma dostępu. Dobro i zdrowie naszych kochanych czworonogów przede wszystkim!

Giguś podziwiający świat przez okno, które specjalnie dla jego bezpieczeństwa nie jest otwierane

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s