Kot a obroża

Pewnie wiele osób uważa, że koty nie lubią lub też nie powinny chodzić w obroży. Wiele kotom obroża nie przeszkadza lub nawet ją lubią. Nawet jeśli Twój kot żyje wyłącznie w domu, niestety jest możliwość, że może się zgubić lub uciec. Wszystkie koty mają ciekawską naturę. Koty domowe, nawet te najodważniejsze, na zewnątrz mogą przestraszyć się jakiegoś nieznanego dźwięku i pobiec przed siebie. Wówczas warto posiadać takie zabezpieczenie jak obroża dla kota z adresem. Jednak nie wszystkie dostępne w sklepach obroże są bezpieczne dla naszych kotów! Mimo iż Twój kot może być zaczipowany, warto jednak pamiętać, że nie każdemu może przyjść do głowy sprawdzenie kota pod kątem posiadanego czipa. Obroża jest wyraźnym znakiem, że kot do kogoś należy.

Jeśli chodzi o obroże na spacery… jest ona potrzebna tylko do celu opisanego powyżej. Nie przypinamy smyczy do obroży! Smycz przypinamy jedynie do specjalnych szelek dla kota. Kot może wychodzić na spacer wyłącznie w szelkach, a smycz przypinana jest przy pomocy karabińczyka do ich części grzbietowej.

Istnieją sytuacje, w których kot może być wręcz zmuszony do noszenia obroży. Dotyczy to problemów z między innymi pchłami i kleszczami oraz problemów behawioralnych, przy których może być niezbędna obroża feromonowa. Pamiętajmy, że tego typu obroże nie zawsze należą do bezpiecznych. Jest to spowodowane przez rodzaj zapięcia. Na czas terapii kot nie powinien wychodzić więc z domu!

Zakładanie obroży kotu
Pamiętajmy, aby nie zapinać obroży zbyt ciasno, ani też za luźno. Jeśli po zapięciu możemy wsunąć palec między obrożę a szyję kota – jest idealnie. Najważniejszą kwestią jest zapięcie obroży. Kupujemy wyłącznie obroże z tzw. bezpiecznym zapięciem, które rozpina się przy silnym pociągnięciu. Dzięki temu, jeśli nasz kot się gdzieś zaczepi i pociągnie, obroża się rozepnie i nie udusi naszego kota.
Na początku zakładania i po samym założeniu kot może być trochę zestresowany lub podirytowany. Dopóki nie poczujesz się pewnie, możesz zdejmować kotu obrożę przed snem lub jeśli gdzieś wychodzisz. Potem pamiętaj o ponownym jej założeniu. Obserwuj swojego kitka.  Jeśli nadmiernie drapie obrożę i okolice, zdejmij mu ją i wypróbuj inną, na przykład z innego materiału. Jeśli sytuacja się powtarza, skonsultuj się z weterynarzem.

Kaiko podczas zakładania obroży i po – dumnie siedzący na kolanach.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s