Czy koty lubią być przytulane?

Czy jest coś lepszego niż kot, który podchodzi o nas, ociera się o nasze nogi, mruczy i prosi się, abyśmy go przytulili? Takie gesty miłości zna niemal każdy właściciel kitka. Jednak nie każdy kot lubi porcję pieszczot. Dlaczego jedne chętnie się na to godzą, a inne bronią się zębami i pazurami? 

Przedstawiciele niektórych ras są bardziej przytulaśni od innych. Na przykład ragdolle, ale również wiele dachowców. To czy kot lubi byś podnoszonym, głaskanym i tulonym zależy również od jego charakteru oraz przeżyć i doświadczeń. Gdy dopiero co przygarnąłeś kota ze schroniska, nie dziw się, że jest niechętny do bliskości z Tobą. O tym możesz przeczytać w innym wpisie: „Jak zdobyć zaufanie kota?„.

Jak poznać, że nieznajomy kot jest przytulaśny? Dany kot lubi przytulanie, gdy na twój widok nie ucieka w drugi kąt pokoju lub na koniec podwórka. Gdy kot na „kici kici” podchodzi i zaczyna wpatrywać się w Ciebie, ocierać o nogi, a pogłaskany, wygina się i mruczy – wtedy najprawdopodobniej jest to kot-pieszczoch. Gdy podnosisz go, a on nie wyrywa się i nie drapie, jest to kot, który często będzie Cię prosić o mizianie. Z takim kotem połączy Cię wielka więź. Taki kos prawdopodobnie miał kontakt z człowiekiem od dawna i nie ma złych wspomnień.

Czego nie robić kotu?

• nie podnoś kota trzymając go za kark lub bardzo mocno
• nie przytulaj go ani nie podnoś na siłę
• nie przerywaj mu snu ani zabawy, broń Boże, gdy spożywa posiłek
• gdy nosisz kota na rękach lub przytulasz nie pozwól aby się zestresował – nie włączaj głośnych urządzeń i nie rób gwałtownych ruchów
• unikaj negatywnych skojarzeń (koty lubią się tulić, gdy są pewne, że wiążą się z tym tylko przyjemności)

Co z kotami, które nie lubią się przytulać? Czy może się to zmienić?
Z małymi kotkami jest łatwiej – są bardziej podatne na naukę. Tuląc go i podnosząc, dajesz mu bezpieczeństwo i zdobywasz jego zaufanie. Budowanie pozytywnych skojarzeń to klucz do wychowania przytulaśnego kitka. Jeśli chodzi o starsze koty, jest gorzej. Są one przyzwyczajone do swojego typowego dnia, ponieważ koty lubią rutynę. Trzeba określić co budzi w nim opór. Czy jest to podnoszenie, przytulanie czy mizianie po brzuszku. Spróbuj tego nie robić, a na przykład głaszcz go i dawaj przysmaki jako nagrodę. Wybierz moment, kiedy kot jest rozluźniony. Pokaż mu, że twoje kolana, brzuch, czy twoje łóżko to bezpieczna dla niego przestrzeń. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, wolność wyboru i cierpliwość.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s