Czy koty mają sny?

Jednymi z najbardziej ciekawych i tajemniczych zwierząt domowych są właśnie koty. Czy koty mają sny? Czy twój mały domownik śni o nowej miseczce lub saszecie? Koty są bardzo leniwe. Tak przynajmniej uważa większość z nas. Jednak jest to uzasadnione. Kiedy spojrzysz na swojego kota jest spora szansa, że on właśnie wtedy śpi. Praktycznie wszędzie może mieć swój ulubiony kąt do spania.

Koty przesypiają dziennie od 16 do 20 godzin. W porównaniu z ośmioma godzinami snu człowieka ta statystyka może wydawać się wręcz szokująca. Nie jest to jednak sen ciągły. Koty robią sobie drzemki, pozostając jednak czujnym. Takie drzemki mogą trwać kilkanaście lub kilkadziesiąt minut, w zależności od warunków.

Czasem koci sen trwa o wiele dłużej i może dojść do sennych marzeń, które w ogóle nie są obce Twojemu futrzakowi. W najgłębszy sen zapadają najczęściej, gdy są same w domu lub w nocy. Nie wiadomo, czy koty, jak ludzie, śnią obrazami, czy też zapachami i dźwiękami. Pewne jest to, że mają sny, choć trudno stwierdzić, co w nich widzą lub czują.

Koty, podobnie jak człowiek przechodzą różne fazy snu. Najczęściej u kota można zaobserwować pierwszą fazę snu, tak zwany sen płytki, kiedy Twój kot sprawia wrażenie bardzo śpiącego, ale nadal czujnego na bodźce. Sen płytki u kotów można porównać do ludzkiej drzemki w ciągu dnia na przykład przy włączonym telewizorze. Drugą fazą kociego snu jest właśnie tak zwany sen głęboki. W głębokiej fazie snu, nie pojawiają się jeszcze marzenia senne. Następuje to dopiero podczas fazy REM.  Zajmuje ona zazwyczaj około 20-30% cyklu sennego. Nie należy wybudzać ze snu, zwłaszcza podczas fazy REM! Przez to kot może się wystraszyć i stanie się agresywny.

Koty śnią więc o tym, co przytrafiło im się w ciągu dnia. O wspinaniu się na meble, o jedzeniu, o zabawie, czy o innych czynnościach, które mocno zapisały się w jego głowie. Niektórzy twierdzą, że główny temat ich snów to polowanie. Dopóki koty nie nauczą się mówić ludzkim językiem, a raczej nie mają tego w planach, o treści ich snów możemy jedynie się zastanawiać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s