Nawyki żywieniowe kota

Koty lubią rutynę i stabilizację. To daje im poczucie bezpieczeństwa i zapewnia szczęśliwe kocie życie. To nie tylko regularne drzemki im to zapewniają, ale również posiłki. Wiele kotów przyzwyczaja się do smaku swoich posiłków i nie lubią, gdy ich jadłospis się zmienia. Neofobia żywieniowa u kotów jest normalna. Polega na odmowie jedzenia nowej karmy. Zauważa się ją nie u wszystkich.

Problem z utrwalonymi nawykami może pojawić się, gdy potrzebna jest zmiana diety naszego kitka, na przykład przez problemy zdrowotne. Kot, któremu zmiana nie będzie się źle kojarzyła, prawdopodobnie chętniej skosztuje nowe smaki w przyszłości.
Potrzeba zwykle kilka dni, aby zwierzę zapoznało się z nowym pokarmem. Dlatego nową karmę powinno wprowadzać się zawsze stopniowo i w jak najmniej stresującym otoczeniu.

W przypadku kotów, nawet atmosfera podczas posiłku może odgrywać ważną rolę. Są one często wybredne i możemy nazwać je smakoszami. Koty są wrażliwe na wszelkie bodźce, które towarzyszą im podczas posiłku.
Stres może bardzo zniechęcić kota do jedzenia, zmniejszyć jego apetyt. Należy usunąć z otoczenia jego miski rzeczy, które mogą go stresować. Na przykład postawić miskę w miejscu, gdzie kot nie będzie się bał dźwięku zmywarki, miksera czy nawet telewizora lub po prostu nie włączać tych urządzeń, gdy nasz kitku spożywa posiłek. Stresować może go również drugi kot lub pies. Wtedy warto rozdzielić ich podczas jedzenia.

Zestresowany kot nie zje w ogóle lub zje tylko trochę. Później, gdy już będzie chciał wrócić do jedzenia, może nie tknąć wcześniej nałożonej mu karmy, a ta się zmarnuje. Tak jak większość ludzi lubi świeżo przygotowane, nie odgrzewane posiłki, tak koty wolą świeżo nałożoną karmę. Dotyczy to zwłaszcza mokrej karmy (saszety lub puszki), która pewnie smakuje lepiej na świeżo.

Tami czekająca na posiłek
czas karmienia – czas święty

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s