Adopcja

Ten wpis chciałbym wyjątkowo poświęcić na temat adopcji zwierzaków. Sprawa ta jest oczywiście indywidualna, lecz każdy z nas nad decyzją taką powinien się poważnie zastanowić. Pupile to nie są zabawki i nie możemy ich odstawić w kąt kiedy nam się znudzą. Dlatego ważnym jest, by dobrze się zastanowić nad przygarnięciem do domu nowego zwierzaka.

Wiadomo, zwierzaki w schroniskach nie mają najlepszych warunków i marzą o prawdziwej kochającej rodzinie dla nich i wolności, lecz jeżeli miałby znaleźć się w sytuacji, gdzie taka rodzina po czasie pozbywa się zwierzaka to mimo wszystko lepszą sytuacją dla takiego zwierzęcia jest pozostanie w schronisku i dalsze czekanie na odpowiednią rodzinę.

Nie chcę Was tutaj zanudzać statystykami o tym ile to zwierząt rocznie jest usypianych lub najzwyczajniej pada w schroniskach, lecz pragnę zwrócić uwagę na to, że zwierzaki te potrzebują kochającego domu, ważne jest też, by zwierzęta nie rozmnażały się jeżeli nie mamy jak zająć się ich potomstwem. Dlatego ważne jest, by zwierzaki wychodzące na zewnątrz odpowiednio zabezpieczać, bo puszczając swojego zwierzaka na wolność, nawet jeżeli to jest samiec i nie przyniesie Wam młodych do domu, również ponosicie częściową odpowiedzialność za los zwierząt znajdujących się w schroniskach.

Przykładowa sytuacja:

Wasz kot(samiec) wychodzi sobie samopas na podwórko po czym wychodzi gdzieś na okoliczną miejscowość. Tam spotyka kotkę, może być to czyjaś kotka lub może być to zwykła dziko-żyjąca kotka. Wasz kot szczęśliwy doprowadzi do zapłodnienia kotki i do Was wróci jak gdyby nigdy nic. Tylko, że kota nie wypuszczacie raz w życiu, a wypuszczacie go pewnie regularnie. Jak myślicie? Ile takich kotek jest w stanie zapłodnić Wasz kocur? Trochę tego będzie… A miot kota do najmniejszych nie należy. Także przyczyniacie się w ten oto sposób do wprowadzenia przynajmniej części tych kociaków do schronisk, oczywiście tutaj mowa jedynie o tych kociakach, które przeżyją, bo część z nich takiego szczęścia może nie mieć.

Kastracja kota to 100 zł, a czasem i mniej, ale i tak twierdzisz, że na tym oszczędzasz jeżeli tego nie zrobisz?

No to czas na małe podsumowanie:

  1. Kot może nabawić się chorób od stosunku z innymi kotami. Więc i tak istnieje szansa i to nie najmniejsza, że na leczenie kota z choroby wydasz minimum te 300 zł.
  2. Koty, które trafią do schroniska przyczyniają się do tego, że za coś trzeba je karmić, sterylizować i leczyć. Jak myślisz, z czyjej kieszeni idą pieniądze na te wszystkie biedne istoty? Tak, dokładnie, także z Twojej i to nie takie małe.
  3. Serio chcesz, by kot, który wpierw łaził nie wiadomo gdzie i zabawiał się z nie wiadomo jakimi kotkami, przychodził potem do Ciebie do domu i roznosił możliwie złapane choroby?

Podsumowując, jeżeli chcesz zaoszczędzić, to zainwestuj w swojego pupila, wyjdzie to wszystkim na dobre. Już nie wspominam tutaj o cierpieniu zwierząt w schroniskach, którego kwoty nie da się wycenić.

PRZED ADOPCJĄ ZASTANÓW SIĘ PORZĄDNIE CZY JESTEŚ GOTÓW

Piosenka przedstawiająca myślenie zwierzaków w schroniskach

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s