Koty vs Koronawirus

Temat, o którym w internecie było już trochę głośno. Padło wiele zdań w stylu „Mój kot przenosi koronawirusa”, albo „Muszę uśpić swojego kota, by mnie nie zaraził”. Jak to natomiast wygląda w rzeczywistości?

Czy kot może przenieść koronawirusa? I tak i nie. Kot sam w sobie wirusa nie przeniesie na człowieka. Owszem, może go złapać, ale wirus ten nieco różni się od ludzkiego. Kot jedynie jak może przenieść wirusa na człowieka to na tej samej zasadzie co osadzanie się wirusa na jakimś materiale. Kot może mieć wirusa na sierści, jeżeli przykładowo miał niedawny kontakt z osobą chorą.

Skąd więc takie obawy ludzi związane z masowym usypianiem pupili. Zadzwoniłem do 20 różnych przychodni weterynaryjnych, by dowiedzieć się czy faktycznie od początku wybuchu pandemii zwiększyła się liczba usypianych zwierząt. Nic z tych rzeczy, a wręcz przeciwnie, liczba ta się pomniejszyła, gdyż ludzie boją się przychodzić do weterynarzy, by nie zwiększać ryzyka zakażenia się.

Pogłoski o tym, że usypiane są masowo zwierzęta, były jedynie zwykłą plotką w internecie, co pokazuje świetnie, że nie należy ufać wszystkiemu co widzimy. Przyznaję, sam nabrałem się na tą plotkę na początku, lecz dopiero później zostałem powiadomiony i postanowiłem to sprawdzić na własną rękę. Sama informacja w sobie nie była szkodliwa, lecz była jednym z fake newsów, które należy zwalczać. Także nie martwcie się o zdrowie swoje przy kocie, gdyż to prędzej Wy zarazicie kota niż on Was.

Tami pokazująca jęzora wszystkim, którzy uwierzyli w tego fake newsa

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s