Tresura kota

Każdego z naszych pupili można wytresować, jednakże wiele zależy od ich wieku. Nie każdy kot da się tak samo łatwo poskromić. Jeżeli posiadacie młodego kota, to wiecie dobrze, że jest on chętny do zabaw, ale także do nauki sztuczek. Któż z nas nie chciałby, by jego pupil był bardziej rozumny od zwierzaków innych osób. Prawda jest taka, że każdy z kotów jest tak samo dobrze rozumny i niezależnie od tego, czy posiada rok czy 10 lat jest możliwość nauczenia go sztuczek. W czym więc leży problem?

Koty, które są z Wami od dłuższego czasu dobrze Was znają i wiedzą, że nie wymagaliście od nich za wiele przez tyle lat to i czemu teraz mielibyście wymagać? Żadne nagrody nie będą wstanie przekonać dorosłego leniwego kota do ruchu, a tym bardziej do sztuczek. Jak więc osiągnąć ten cel?

No niestety, ale czegoś się nie robiło od początku, to trzeba przyłożyć się do tego z większym uporem i cierpliwością. Wasz kot będzie starał się Wam pokazywać, że to nie Wy tutaj rządzicie, a on i walka będzie długa i wytrwała z jego strony, lecz w prosty sposób możecie wodzić go za nos i pokazać mu, że dopóki nie wykona tego co od niego oczekujecie to nie otrzyma upragnionej nagrody. Mu to oczywiście będzie wszystko jedno i w tym momencie wchodzi Wasze „pokazywanie” jak sztuczkę należy wykonać. Oczywiście pokazywać możecie jedynie sztuczki statyczne typu „siad”, „podaj łapę”, „przeskocz przez obręcz”, „proś”, „połóż się” itd. (Każda z tych sztuczek niedługo będzie opisana na blogu.) Jak zatem pokazywać naszemu kotu, co i jak ma wykonać?

Weźmy dla przykładu zwykłe „daj łapę”. Musimy ciągle mówić do naszego kota jedną prostą komendę w stylu „łapa” i prosić, aż sam ją łaskawie poda, jeżeli przez dłuższy okres czasu kot się znudzi i nie będzie zainteresowany wykonaniem komendy, wtedy chwytacie go za łapkę, wstrząsacie nią lekko i dajecie nagrodę, by uważał, że sam to dobrze wykonał. Następnie bierzecie do ręki drugą nagrodę i powtarzacie mówienie do niego i proszenie, by to zrobił, jeżeli tego nie wykona, nagrodę chowacie, a całą procedurę powtarzacie za pewien okres czasu.

Roczny Nabuchodonozor

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s