Kot drapie wszystko! Co robić?

Kanapy, stoliki, ściany, łóżka, fotele – są to przedmioty codziennego użytku dla naszych kotów, by stępić pazurki. Wiadomo, że wymiana mebli trochę kosztuje, a my nie zamierzamy wiecznie wkładać w zwykłe pazury takich pieniędzy.

Jak zatem rozprawić się z naszym ostrym problemem?

Odstraszacze zapachowe

Najbardziej polecaną metodą jest zakup odstraszaczy dla kotów. Mają one wydzielać zapach odstraszający naszego kota od danego miejsca. Z góry mogę powiedzieć, że zakup takiego środka nic nie da. Sam zapach nie jest zbyt przyjemny dla człowieka, a dla kota jest on nic nie warty. Sam podejmowałem próbę walki z tym problemem i zakup odstraszaczy różnych firm dawał zawsze ten sam efekt. W mieszkaniu zalatywało smrodem gorszym niż kuweta po wizycie w niej naszych pociech, a efekt był żaden.

Wabiki

Przeciwnym sposobem do opisanego wyżej są wabiki. Najczęściej jest to kocimiętka przyciągająca kota do drapaka. Rozsypujemy bądź spryskujemy ją na nasz drapak, przez co kot będzie bardziej interesował się tym miejscem. Metoda ta jest skuteczna, ale niestety kosztowna, a sam zapach kocimiętki szybko się ulatnia, więc trzeba ją stosować wielokrotnie, aż kot nauczy się korzystać tylko i wyłącznie z drapaka. Czasem może okazać się tak, że taki moment nigdy nie przyjdzie, więc stale trzeba obsypywać drapak kocimiętką lub zmienić metodę.

Spryskiwacz

Ach, najbardziej odradzana z metod, gdyż jest to przemoc wobec zwierząt. Dlatego jak już polecam robić tę metodę z głową i odpowiedzialnie. Nie psikamy spryskiwaczem w samego kota, lecz w miejsce, które chce podrapać lub pod jego łapki, musimy to zrobić gdy przymierza się do drapania danego przedmiotu. Kot załapuje, że nie jest to miejsce dla niego bezpieczne i najzwyczajniej odsuwa się od niego, by uniknąć kontaktu z wodą. Metoda ta ma naprawdę dużą skuteczność i daje kotu do zrozumienia, że lepiej nie tykać takiego przedmiotu. Oczywiście samą metodę trzeba powtórzyć z parę lub paręnaście razy, by kot załapał tak samo jak podczas robienia sztuczek, że jest to pewna zasada. Zbliżenie się do przedmiotu = zmoczenie łapek.

Nożyczki do pazurków

Urządzenie proste, lecz jakże skuteczne w swojej prostocie. Kot z obciętymi pazurkami, będzie chciał je podostrzyć, lecz nie wywołuje on wtedy, aż takich szkód, jak robiłby to z ostrymi pazurkami. Metoda sama w sobie jest prosta i skuteczna, lecz trzeba pamiętać o systematyczności i umiejętnym przycinaniu, by nie zrobić kotu krzywdy.

Nagroda

Ostatnia z metod polegająca nieco na połączeniu wabika i metody ze spryskiwaczem. Kota należy nauczyć tak jak w przypadku sztuczki, że po skorzystaniu z drapaka otrzymuje nagrodę. Jednakże należy tutaj się wyposażyć w faktycznie przysmak dla kota typu suszone mięso. Jest to koszt zazwyczaj paru złotych, lecz często może nam zaoszczędzić paru tysięcy wydanych na meble.

Simba pokazujący ślicznie pazurki

Najważniejsze w tym wszystkim jest to, by nauczyć kota podświadomie dobrze korzystać z drapaka, w przeciwnym wypadku pupil będzie niesforny, a same meble będą poniszczone.

Jedna myśl na temat “Kot drapie wszystko! Co robić?

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s